Det sägs att man ska klippa ner rosorna när björken har musöron. Jag har väntat och väntat och så plötsligt så har det inte bara blivit musöron utan nästan råttöron.
Passade på att njuta av den ljumma kvällen i trädgården och för en gångs skull så höll jag och rosorna sams. Brukar ofta gå ur striden med rivmärken på armar och ben men lyckades komma undan med bara ett par småskråmor.
I övrigt har starten på veckan varit bra och vädret har såklart bidragit. Tog en liten lugn, men ack så svettig, löprunda runt Trekanten på lunchen igår. Det gick okej, men benen var lite stumma. På kvällen ville Martin ha sällis ut på sin löptur och jag är inte den som säger nej till ett sådant lockande erbjudande. Sagt och gjort, vi körde en runda på 6 km i ett trevligt tempo om ca 5:50 min/km. Man ska inte underskatta att variera sin löpning avseende tempo. Det är lätt att ramla in i ett bekvämlighetstempo och jag tror att det är bra att utmana sig åt båda hållen. Att kunna kontrollera och anpassa tempo och att låta olika små muskler få jobba.
Avslutade kvällspasset med att provsmaka Resorb Sport som Smartson låter mig testa. Smarrigt!